open sidenav

Odhlašování stravy

Procvičování pro žáky

MŠ omlouvání dětí

ZŠ omlouvání dětí

Základní škola

Základní škola je umístěna ve zrekonstruované třípodlažní budově přímo u hlavní silnice. V přízemí jsou umístěny šatny, školní družina pro mladší žáky a výdejna stravy s jídelnou. Ve 2. a ve 3. nadzemním podlaží jsou jednotlivé učebny, ve 3. NP je také další školní družina pro starší žáky. Každe podlaží má svou hygienickou zónu. Všechny učebny jsou vybaveny moderním nábytkem, vyškově stavitelnými lavicemi a židličkami, interaktivní tabulí a mnoha různými didaktickými pomůckami. Každá třída má pro práci v hodinách k dispozici počítače nebo tablety.

Žáci pěti ročníků se letos vyučují ve čtyřech třídách: I. třída - 1. ročník, II. třída - 2. ročník, III. třída - 3. ročník a IV. třída - 4. a 5. ročník. Všichni žáci se ve škole znají,  jsou vedeni k tomu, aby byli k sobě ohleduplní a vzájemně si pomáhali.

Organizace dne, školního roku, zájmové a jiné aktivity

Škola se otevírá pro příchod žáků do ranní školní družiny v 6:30 hodin. Vyučování začíná v 8:00 hodin. Provoz školy včetně školní družiny je ukončen v 16:00 hodin.

Po 1. vyučovací hodině je 15ti minutová přestávka na svačinku (nabízíme i školní svačinky z naší školní jídelny), po 2. vyučovací hodině následuje 20ti minutová přestávka pro regeneraci. Při vhodném počasí tuto přestávku žáci často tráví na školní zahradě. Další přestávky už jsou pouze 10ti minutové.

Po vyučování mohou žáci trávit čas ve dvou odděleních školní družiny. V rámci odpoledního zájmového programu si žáci mohou vybrat z různých zájmových kroužků. V letošním roce nabízíme tyto kroužky: # hrátky s angličtinou# stolní tenis# keramiku# taneční# robohernu# začátky s flétničkou, # badatele# florbal# táborovou kytaru. Úterní odpoledne patřívá především ZUŠ Zábřeh, se kterou dlohodobě spolupracujeme. 

Během školního roku mohou všichni žáci naší školy absolvovat plavecký kurz (žáci 2. a 3. ročníku povinně, ostatní žáci dobrovolně)  a  zúčastnit se minikurzu lyžování (několik dopoledních lekcí v HORSKÉM AREÁLU BUKOVÁ HORA)

O letních prázdninách je školní družina v provozu ve stejných týdnech jako naše mateřská škola. 

Vzdělávání, hodnocení

Naše škola poskytuje vzdělávání  žákům od 1. do 5. ročníku. Vzhledem k nižšímu počtu žáků v jednotlivých ročnícíh mohou vyučující uplatňovat maximální možný individuální přístup ke každému z nich. 

Žáci 1. ročníku dostávají tradičně v naší škole zdarma základní školní pomůcky včetně sešitů, učebnic a pomůcek do výtvarné výchovy. Rodiče pořídí prvňáčkovi pouze aktovku, vybavený penál, přezůvky a převlečení na tělocvik. 

Výuku čtení v 1. ročníku realizujeme prostřednictvím kombinace genetické metody s metodou analyticko-syntetickou. Pedagog individuálně upřednostní metodu podle toho, která je pro žáka vhodnější. Všichni žáci si ale nejprve osvojují velká tiskací písmena, ke kterým později celkem přirozeně  přiřadí písmena malá. Poměrně rychle tak zvládají techniku čtení, především čtení s porozuměním.  Používáme výukový soubor (učebnice, písanky,...) od firmy HANAMI, který propojuje učivo ČJ s učivem prvouky. Celý soubor jde v tématech ruku v ruce s ročním obdobím, přírodou, svátky a tím co děti zrovna prožívají a je jim nejbližší. Soubor se také snaží myslet na děti slabší i ty, které přijdou do školy a čtou. Jde nejenom o to naučit se číst, ale také o získání řady dalších dovedností a schopností.      

Při výuce matematiky využíváme nejen v 1. ročníku především metodu činnostnímo učení,  která je založená na aktivním zapojení žáků do výuky. Dává jim prostor ke konkrétním činnostem, samostatnému uvažování a vytváření vlastních názorů a otázek. 

V naší škole postupně zavádíme metody formativního hodnocení.  Formativní hodnocení je komplexní způsob, jak pracovat s žáky a jejich pokrokem, primárně nesrovnává žáky mezi sebou, ale soustředí se na dosahování cílů u jednotlivců. Pedagogové se zaměřují na jasné cíle, zpětnou vazbu, sebehodnocení žáků a podporu jejich individuálních schopností. Cílem je, aby žáci rozuměli tomu, co se učí a proč, a aby se dokázali sami aktivně podílet na svém vzdělávání. Tento přístup je pro žáky i učitele daleko smysluplnější než pouhé rozdávání známek.